سانتریفیوژ پوشرسانتریفیوژ مداومسانتریفیوژغیرمداومسانتریفیوژ پیلرسانتریفیوژ دکانترسپراتور روغنفیلتر پرس صفحه ای(ممبران)فيلتر ديسكیفیلتر خلاء نواریفیلتر درامفیلتر شمعیفیلتر پرس نواریفیلتر ممبران سرامیکیمبدل حرارتی صفحه ایشریدراسکرو کانوایرتیکنر(RO)اُسمُز معکوسدیفوزیونبرج تقطیرهمزنتوربین بادیتوربین بخاراسکرو پرسپرس تفالهخشک کنخشک کن فلوئیدیدخشک کن دوارکریستالیزاتورپمپ پرستالتیکپینچ ولواواپراتورلاملابویلر با سوخت باگاس

تماس با مدیر فروشheader2.jpg

دوشنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
دوشنبه, ۲۲ آوریل ۲۰۱۹
دوشنبه, ۱۵ شعبان ۱۴۴۰

اوقات شرعییک نمونه از فیلتر های فشاری ، فیلتر پرس است.بخش های مهم فیلتر پرس عبارتند از :

1-صفحات فیلتر

2- پارچه فیلتر

3-سیستم هیدرولیک و کنترل

4-سیستم انتخابی تخلیه کیک

5- لوله کشی و منیفولد ها

6-سیستم باز کننده صفحات

 

در فیلتر پرس دوغاب ورودی از طریق کانال خوراک دهی وارد فیلتر پرس شده ،مایع فیلتریت از روی سطح صفحات به مسیر مجراهای خروجی هدایت می شود و ذرات جامد بر روی صفحه تشکیل کیک می دهند، و عملیات فیلتراسیون تا زمانی که نرخ فیلتریت به حداقل خود برسد ادامه می یابد.در این زمان کیک به شکل کامل در چمبر ها شکل گرفته  مقاوت کیک تشکیل شده جریان فیلتریتت را کاهش می دهد.

صفحات فیلتر پرس:

صفحات فیلتر پرس دارای ضخامت کیک های متفاوت هستند ، که تعیین نوع صفحه با توجه به ضخامت کیک آن با توجه به نوع جامد موجود در دوغاب و مقاومت کیک فیلتر که با توجه به تست آزمایشگاهی و یا پایلوت تعیین می گردد.

پارچه فیلتر:

پارچه فیلتر ها انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 پلی پروپیلن

 پلی استر

 پنبه

 نایلون

 

شیارهای روی صفحات فیلتر پرس به نگهداری پارچه کمک می کند

 

مزایای فیلتر پرس :

1-عملیات ساده و آسان آبگیری که برای بسیاری از مواد میتواند مورد استفاده قرار گیرد

2-برای سطح زیاد فیلتراسیون که ارائه می دهد محدوده کمی از فضا را اشغال می کند

3-قابل تطبیق دادن و تا حدودی ظرفیت متغیر دارد که در برخی موارد با افزایش و یا کاهش تعداد صفحات امکان پذیر است

 

انواع فیلترهای ته نشینی(Sedimentation Filter )

در فیلترهای ته نشینی با استفاده از نیروی ثقلی، جداسازی جامد از مایع صورت می پذیرد که می تواند جهت زلال سازی فاز مایع و یا تغلیظ فاز جامد از آن بهره جست. عملکرد این سیستم به نحوی است که مخزن از دوغاب پر می شود و پس از گذشت زمان ماند ایستایی مورد نظر، فاز مایع زلال شده از بالای مخزن و فاز جامد تغلیظ شده از پایین مخزن تخلیه می شود. زمان ماند و ابعاد مخزن و سرعت ورود و خروج مواد به خواص مایع و جامد بستگی دارد. چنانچه هدف از این سیستم زلال کردن فاز مایع باشد، سیستم زلال ساز و چنانچه هدف تغلیظ فاز جامد باشد، سیستم تیکنر نامیده می شود. انواع سیستم ته نشینی شامل؛ تیکنر معمولی، تیکنر سرعت بالا، لاملا و تیکنر خمیری می باشد.

عملیات جداسازی زمانی صورت می پذیرد که سرعت بالارفتن مایع کمتر از سرعت ته نشینی جامد باشد. قطر زلال ساز، بنحوی انتخاب می شود تا سرعت بالارفتن مایع مناسب باشد (متر/ساعت). این سرعت بصورت "بار سطح" نیز بیان می شود که در واقع حجم اسلاری بر حسب متر مکعب بر ساعت به ازای یک متر مربع سطح زلال ساز محاسبه می شود.

تیکنر نیز بر اساس مقدار غلظت جامد مورد نیاز در ته ریز تیکنر طراحی می شود که قطر تیکنر با سرعت جریان جامد در یک غلظت بحرانی تعیین می شود. انتخاب تیکنر بر اساس واحد سطح است که بصورت سطح تیکنر مورد نیاز برای یک تن در ساعت جامد تعریف می شود.

تیکنر/زلال ساز به دو صورت پل دار و پایه دار طراحی می شوند. برای تیکنرهای کوچک به قطر 30 تا 40 متر، پارو و مکانیزم بر روی یک سازه پل مانند قرار می گیرد، که بر روی مخزن حرکت می کند. برای مخازن با قطر بیش از 30 تا 40 متر مکانیزم و پاروها بر روی پایه مرکزی قرار داده می شوند و از پل فقط برای دسترسی و نگهداری لوله خوراک و ناودانی استفاده می شود.

برای تیکنرهای کوچک محدودیت شیب وجود ندارد ( تا 45 درجه)، برای تیکنرهای بزرگ بین 2 تا 12 درجه شیب اجرا می شود.

لاملا؛ زلال ساز لاملا با چرخاندن یک زلال ساز معمولی تا زاویه 55 درجه حاصل می شود. با ترکیب فاصله کوتاه برای سقوط و یک سطح لغزنده بدون اصطکاک سرعت جدایش افزایش می یابد.

مزایای لاملا شامل:

 • نیاز به مساحت کمتر در کارخانه
 • کاهش زمان توقف
 • امکان بهینه سازی نسبت سطح زلال سازی و تیکنر
 • اتلاف حرارتی کم-عایق بندی آسان
 • اتلاف کم آب به علت تبخیر به آسانی پوشانده می شود
 • حمل و نقل واحد به مراتب عملی تر است
 • مناسب برای نصب در کارخانه
 • نصب سریعتر
 • طراحی و ساخت نوع خاص آسانتر
 • هزینه های سرمایه گذاری کم

محدودیتهای استفاده از لاملا:

 • زمانیکه بار سطح زیاد باشد
 • زمانیکه ذرات سنگین یا درشت باشد
 • زمانیکه خوراک با درصد جامد زیاد باشد
 • زمانیکه خوراک کف دار (نظیر کنسانتره فلوتاسیون) باشد
 • زمانیکه نیاز به ته ریز با چگالی زیاد یا حجم زیاد انبار باشد

 

تیکنر معمول

 دانلود پرسشنامه فارسی

دانلود پرسشنامه انگلیسی

 

فیلتر شمعی (Candle Filter  )

فیلترهای شمعی نوعی فیلتر است که جهت جداسازی جامد از مایع استفاده می شود. مهمترین بخش در این فیلتر توریهای شمع مانندی است که واسطه جداسازی می باشند. در طول زمان فیلتراسیون، که در یک مخزن فشار قوی اتفاق می افتد، مایع با فشار از خارج بدرون واسطه فیلتر فشرده می شود. ذرات جامد روی سطح فیلتر تشکیل شده و کیک یکنواختی ایجاد می کند. کیک به واسطه پروفایل مقعر-محدب و اختلاف فشاری که بطور پیوسته وجود دارد روی سطح عامل فیلتر باقی می ماند. مایع فیلتر شده از میان مجراهای موجود در فیلتر شمعی به سمت بخش بالایی مخزن تحت فشار منتقل می شود. پس از تشکیل کیک جهت رسیدن به کیک با خشکی بالاتر معمولا از جریان هوا استفاده می شود. در زمان تخلیه از هوای با جریان مخالف یا ویبراتور استفاده می شود تا کیک از مجراهایی که برای آن تعبیه شده، تخلیه شود.

از مزایای ویژة این نوع فیلتر این می باشد که می تواند با ٬ یا بدون کمک فیلتر (pre coat) از آن استفاده نمود. کیفیت همگن محصول، ظرفیت یکنواخت، خلوص بالای مایع فیلتر شده و هزینه های عملیاتی حداقل باعث شده تا در صنایع متفاوت استفاده شود.

فیلتر شمعی

 

دانلود پرسشنامه فارسی

دانلود پرسشنامه انگلیسی

 

فیلتر شمعی فیلتر شمعی فیلتر شمعی

 

 

فیلتر غشائی (Membrane Filter)

فیلتراسیون غشایی یک فرآیند جداسازی فیزیکی است که در آن نیروی محرکه، اختلاف فشار در دو طرف غشا می باشد. جداسازی در این نوع فرآیند براساس اندازه ی ذرات و خصوصیات مولکولی آن انجام می شود که در واقع غشاء به عنوان یک مانع فیزیکی عمل کرده و جریان را به دو قسمت تقسیم می کند. این غشاها معمولا از پلیمرها یا مواد معدنی سنتز شده ساخته می شوند در انواع Filter Reveres Osmoses, Nano/Ultra/Micro ساخته می شوند و برای جداسازی پروتئین ها، حذف مواد کلوئیدی، صنایع غذایی، لبنی، داروسازی، پسماندهای صنعتی و جداسازی ذرات ارزشمند کاربرد دارد.

استفاده از فرایند ممبران یک روش با صرفه از نظر انرژی می باشد که می تواند جهت رنگبری از شکر، تصفیه فاضلاب، جداسازی مایعات بر اساس اختلاف اندازه مولکولی و سایر مواد محلول در مایع از آن بهره جست. بویژه در فرایند تبخیر برای دو مایعی که نقطة آزئوتروپیک دارند، بهترین راه حل برای رسیدن به خلوص بالا می باشد.

شرکت توربین دار از انواع غشاء هایMF,UF,NF وRO مختلف برای ساخت پکیجهای تصفیه و جداسازی خود استفاده می کند. در برخی موارد استفاده از غشاء های خاص که در مقابل دما بالا، محیطهای اسیدی و قلیایی شدید، و حلالهای آلی نیز مقاوم هستند، الزامی می باشد.

 UF

الترافیلتراسیون یک تکنولوژی پیشرفته برای جداسازی، خالص سازی و تغلیظ سیالات بر اساس اصول سرند در سطح مولکولی می باشد، که مزایایی نظیر بازدهی بیشتر، مصرف انرژی پایین تر، و عدم آلودگی محیط زیست دارد. این مزایا باعث می شود تا الترافیلتراسیون در صنایع مختلفی نظیر پتروشیمی، بیوداروها، پزشکی، متالوژی، الکترونیک، انرژی، صنایع سبک، نساجی، غذایی، حفاظت محیط، کاربردهای فضایی، دریایی و خانگی استفاده می شود. ماژولهای غشایی UF یک ساختار لوله ای با منافذ میکرو روی دیواره می باشند. زمانیکه سیال از روی دیواره تحت فشار عبور می کند، مواد با اندازه های مولکولی کوچکتر از منافذ و حلال (آب) از واسطه تراوش می کند، درحالیکه ذرات درشت تر نظیر باکتریها، ویروسها، مواد کلوئیدی و ذرات معلق و .... روی سطح باقی می مانند و باعث جداسازی، پالایش و فیلتراسیون محلول می شوند. از غشاء های UF برای حذف ذرات از محدوده چند نانومتر تا نیم میکرون استفاده می شود.

  موارد کاربرد:

 • تصفیه آب:           

پیش تصفیه خوراک قبل از مرحله RO در صنایع الکترونیک

استفاده مجدد از فاضلاب و تولید آب شهری

تولید آب بدون پاتوژن برای تزریق در صنعت پزشکی

آب خالص برای استفاده در تولید صنایع نوشیدنی و آرایشی

 • بازیافت آب:                

بصورت بیوراکتور (MBR) برای تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب و بازیافت آب صنعتی در صنایع دکسترین، شکر، روغن، آبکاری، نفت،

تصفیه فاضلاب حاوی PVA در صنعت نساجی، فاضلابهای رنگی و حاوی رنگ، و صنعت چاپ

 • صنایع غذایی: 

بازیافت پروتئین از آب پنیر و تغلیظ خامه شیر در صنایع لبنی

زلالسازی و حذف باکتریها برای انواع شربتها، سرکه و ...

خالص سازی محلول تخمیر و زلالسازی و تغلیظ آب میوه

تغلیظ ژلاتین

بازیافت شکر از محلول شکر

 • صنایع پزشکی: 

خالص سازی آنتی بیوتیکها و اینترفرون

حذف پیروژن از آب تزریق

تصفیه پلاسمای خون و تغلیظ آسیت

جداسازی و تغلیظ پروتئینها و آنزیمهای الکلی

استخراج و تصفیه عصاره گیاهان دارویی

 • صنایع ماشین سازی:     

افزایش عمر مفید محلول آبکاری

جداسازی مخلوط امولسیونی روغن و آب

تصفیه محلول گریس زدایی

 • صنایع خودروسازی:        

 بازیافت رنگ پوشش الکترولیت

 

MBR

همچنین جهت بهینه سازی فرایند تصفیه فاضلاب های موجود نوآوری هایی با استفاده از فیلترهای غشایی صورت گرفته است. یکی از بهترین روشهای افزایش ظرفیت با توجه به محدود بودن فضا و امکانات گسترش تصفیه خانه راکتورهای بیولوژیکی ممبران (MBR Membrane Biological Reactor,) می باشد. فرایند MBR یک سیستم تصفیه فاضلاب یکپارچه است که از ترکیب فرایند تصفیه بیولوژیکی (لجن فعال) با یک سیستم ممبرانی مستغرق تشکیل شده است. این فرایند می تواند جایگزین واحد ته نشینی، هوادهی و فیلتراسیون گردد. به این ترتیب هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری بطور قابل توجهی کاهش می یابد. کاهش لجن فعال مازاد و کیفیت بالاتر پساب خروجی از دیگر مزایای این سیستم می باشد. در این فرایند یک سری ممبرانهای رشته ای توخالی یا لوله ای بصورت مستغرق در واحد هوادهی قرار می گیرند و با استفاده از پمپ مکش جداسازی از جامدات معلق صورت می پذیرد. جریان هوای مصرفی در واحد هوادهی سبب تمیز کردن سطح ممبران ها نیز می شود و لجن مازاد بصورت مستقیم از واحد هوادهی پمپ می شود.

 

موارد استفاده از MBR :

 • ارتقاء ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب در حال بهره برداری
 • تصفیه فاضلابهای با غلظت بالا نظیر فاضلاب صنایع غذایی و داروسازی
 • تصفیه فاضلابهای با غلظت بالای آمونیوم نظیر شیرابه ها،
 • تصفیه فاضلاب بهداشتی در مناطقی که فضای تصفیه خانه محدود دارند
 • همچنین استفاده مجدد و بازگردش پساب تصفیه شده تصفیه خانه های فاضلاب

توجه: بهمین ترتیب از ماژولها NF نیز جهت حذف ذرات در حد چند نانو می توان بهره جست.

 

تکنولوژی Pervaporation

تکنولوژی فرآیند جداسازی غشایی Prevaporation، ترکیبی از تراوش غشاء و تبخیر با صرفه جویی انرژی مناسب می باشد و بعنوان یک انتخاب جذاب برای فرایندهای جداسازی زیادی استفاده می شود. این فرایند که نیازمند دما و فشار پایین می باشد نتایج اقتصادی و عملکردی مناسبی در مقایسه با تقطیر برای مخلوطهای آزئوتروپیک دارد. فرآیند prevaporation بر این اساس می باشد که مایع (مخلوط) در تماس با غشاء قرار می گیرد. در طرف تراوش، فشار جزئی با استفاده از پمپ خلاء حاصل می شود. مایع از میان غشاء عبور می کند و در فشار پایین تبخیر شده و حذف و سپس کندانس می شود. انرژی بسیار زیادی در این فرآیند در مقایسه با تقطیر مخلوطهای آلی، ذخیره می شود. در کنار صرفه جویی انرژی در مواردی که مخلوط شامل برای خلوص بیشتر دارای یک نقطه آزئوتروپ می باشد شرایط عملیاتی می بایست تغییر کند که هزینه های سرمایه گذاری بالایی را بهمراه دارد که سیستمهای prevaporation در مقایسه با سایر فرآیندهای جداسازی معمول بسیار اقتصادی تر می باشد. از prevaporation در آب زدایی اتانول و ایزوپروپانول بطور رایج استفاده می کنند.

 

 prevaporationفیلتر غشایی فیلتر غشایی

دانلود پرسشنامه فارسی

دانلود پرسشنامه انگلیسی

 

Real Time Web Analytics