سانتریفیوژ پوشرسانتریفیوژ مداومسانتریفیوژغیرمداومسانتریفیوژ دکانترفیلتر پرس صفحه ای(ممبران)فیلتر درامفیلتر شمعیفیلتر پرس نواریفیلتر ممبران سرامیکیمبدل حرارتی صفحه ایشریدرتیکنردیفوزیوناسکرو پرسخشک کنخشک کن فلوئیدیدخشک کن دوارکریستالیزاتورپینچ ولواواپراتورلاملا

تماس با مدیر فروشheader2.jpg

جمعه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
جمعه, ۲۰ می ۲۰۲۲
جمعه, ۱۷ شوال ۱۴۴۳

دیفوزیون و سیستم عصاره گیری(Diffusion and Extraction Systems )

استخراج یک روش جداسازی پرکاربرد در صنایع معدنی و غذایی می باشد که به دو دسته استخراج مایع –جامد که برای انحلال ماده قابل حل از مخلوط آن با جامد انحلال ناپذیر با استفاده از حلالی که ترجیحاً یکی از آنها را حل می کند، بکار می رود. در بسیاری از صنایع مثل روغن گیری از دانه های روغنی، عصاره گیری از نیشکر و چغندر قند و ... تجهیزات عصاره گیری به شیوه های مختلف طراحی و ساخته می شود.

پس از آماده سازی های اولیه خوراک معمولاً تا حد مطلوب خرد می شود تا عملیات استخراج راحت تر اتفاق بیفتد. جهت بهینه شدن عملیات بهترین روش تماس بین حلال و خوراک جهت استخراج بهینه ماده مطلوب می بایست صورت پذیرد. بدین ترتیب می توان به حداکثر بازدهی برای استخراج دست یافت.

برای کاربردهای متفاوت سیستم استخراج و دیفوزیون شرکت توربین دار شامل اجزائی نظیر؛ موانع، اسکرو و پاروهایی که به انتقال و توزیع مواد کمک می کند، می باشد. همچنین برای کاربردهای خاص نظیر استخراج شکر از چغندرقند، از سبدهایی در دیواره استفاده می شود. شرکت توربین دار با دانش شرکتهای آلمانی در مورد طراحی سلولهای مختلف استخراج استفاده می کند.

موارد استفاده:

 • صنايع معدنی
 • صنايع آب و فاضلاب
 • صنايع غذايي
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

دیفوزیون

شرکت توربین دار با توجه به ماهیت موادی که می بایست خشک شود انواع مختلف سیستم خشک کن و مواد مناسب جهت ساخت را پیشنهاد می دهد. سیستم خشک کن معمولاً شامل تجهیزات جانبی نظیر؛ مخزن آماده سازی، اختلاط و تغذیه، سیستم گرم کردن هوا، سیستم توزیع خوراک، سیستم جمع آوری و انتقال مواد خشک، سیستم جمع آوری گرد و ریزدانه ها از هوا، سیستمهای کنترل و ابزار دقیق می باشد.

خشک کن پاششی (Spray dryer)

خشک کنهای پاششی برای اسلاری حاوی آب یا حلالهای دیگر پیشنهاد می شود. خوراک می تواند بصورت محلول، دوغاب یا امولسیون باشد. با توجه به اندازة ذرات مورد نیاز برای محصول نهایی و ماهیت ماده سیستم اتمایزه کردن متفاوت خواهد شد. محصول نهایی از خشک کن پاششی به شکل پودر خواهد بود. با تغییر در پارامترهای عملیاتی برای خشک کن پاششی، خصوصیات پودر مورد نیاز نظیر؛ رطوبت، اندازه ذرات، دانسیته بالک، جریان پذیری، مورفولوژی ذرات و ... قابل حصول است. ظرفیت این نوع خشک کن ها از 1 تا ۲۰ تن بر ساعت می باشد.

خشک کن فلش (Flash Dryer)

خشک کنهای فلش برای خشک کردن کیکهای مرطوب که به حرارت حساس هستند، استفاده می شوند. با توجه به میزان پخش کیک یا خمیر مرطوب، خشک کنهای فلش می تواند چرخشی یا آسیاب جعبه ای باشد. در خشک کن چرخشی یک همزن افقی خوراک را در تماس با هوای گرم پخش می کند. خشک کن آسیاب جعبه ای شامل یک میلة چرخان عمودی و جعبه ساکن می باشد. خوراک مرطوب در مرکز جعبه چرخان وارد می شود که در تماس با هوای گرم قرار می گیرد. جعبه چرخان، خوراک درحالیکه خشک می شود پخش می شود. با توجه به اینکه زمان تماس بسیار کوتاه بین 5/0 تا 2 ثانیه در خشک کنهای فلش، مواد حساس در برابر حرارت بدون تجزیه به راحتی خشک می شوند. این شرکت قادر است تا خشک کن فلش با ظرفیت بین ۱ تا ۱۰ تن بر ساعت محصول ارائه دهد.

خشک کن دوار (Rotary Dryer)

خشک کنهای دوار برای خشک کردن پودرهای مرطوب و کیک که به راحتی قابل شکستن و پخش می باشد، استفاده می شود. خشک کن دوار شامل یک درام دوار با پره هایی جهت بالابردن مواد خوراک و ریختن آن روی جریان هوای گرم در طول درام می باشد. از خشک کنهای دوار می توان بعنوان کلسیناتور با استفاده از جریان مستقیم یا غیر مستقیم شعله بهره جست. این شرکت قادر است تا خشک کن دوار با ظرفیت بین ۱ تا ۵۰ تن بر ساعت محصول ارائه دهد و تا دمای 600 درجه سانتیگراد عمل نماید.

خشک کن بستر سیال پیوسته (Continuous Fluid Bed Dryer)

در این نوع خشک کن هوای فرایند از میان صفحه سوراخ دار مخصوصی عبور می کند. سرعت هوا با توجه به وزن ذرات تأمین می گردد تا ذرات بصورت سیال قرار بگیرند. عملکرد این خشک کن مشابه یک مایع در حال جوشش می باشد. مزایای این نوع خشک کن به شرح ذیل می باشد:

روشی پیشرفته برای جامدات تر و نیمه تر می باشد.

برخلاف خشک کن سینی دار ذرات جامد بصورت شناور می باشند و جریان هوای داغ از پایین به بالا مواد را به حالت سیال نگه می دارد

هر ذره تر بطور مستقیم انرژی گرمایی از هوای داغ دریافت می کند که منجر به خشک شدن سریع و یکنواخت می شود

این شرکت قادر به تأمین این نوع خشک کن از ظرفیت ۵ تا ۲۰ تن بر ساعت می باشد.

خشک کن اسکرو (Screw Dryer)

خشک کن اسکرو بدین ترتیب عمل می کند که در آن خوراک مرطوب بطور پیوسته با پره های چرخان داغ مخلوط می شود. بدین ترتیب هر لحظه با سطح گرمایش جدیدی در تماس خواهد بود. در نتیجه رطوبت در حال جوش از ذرات خارج شده و مواد به رطوبت مطلوب در دمای مورد نیاز می رسد.

موارد استفاده:

 • صنايع معدنی
 • صنايع آب و فاضلاب
 • صنايع غذايي
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

دانلود پرسشنامه فارسی

دانلود پرسشنامه انگلیسی

خشک کن

خشک کن

صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي

مبدل حرارتی (Heat Exchanger )

شركت ماشين سازي توربين دار طراح و سازنده انواع مبدل هاي حرارتي مورد استفاده از  نوع پوسته و لوله (Shell &Tube ) و صفحه ای (Plate ) به شرح ذيل مي باشد:

مبدل هاي حرارتي پوسته و لوله اي (Shell & Tube Heat Exchanger)

ساخت اين نوع مبدل ها در ظرفيت ها و ابعاد مختلف صورت مي پذيرد و بسته به نوع و محل مصرف از مواد مختلفي از جمله فولاد كربن دار، فولادهاي آلياژي، فولاد ضد زنگ، تيتانيوم، مونل و غيره در ساخت آنها استفاده مي شود. كليه عمليات ساخت بر اساس رعايت استانداردهاي   ISO , ASME ,DIN ,ASTM ,TEMA مي باشد.

ضمناَ عمليات بازرسي نقاط جوش نيز در مبدلهاي لوله اي در تمامي مراحل توسط پرسنل داراي گواهينامه هاي بين المللي انجام مي پذيرد. در بازرسي ها معمولاً از تست هاي UT، MT، PT وRT استفاده مي شود. بعد از اتمام كار تست هيدرواستاتيک بر اساس رويه استاندارد انجام مي شود.

مبدل هاي حرارتي صفحه اي(Plate heat exchanger)

مبدلهاي حرارتي صفحه اي واشر دار (Gasketed Plate Heat Exchanger    ) اساساَ براي سادگي تميزي كاري در صنايع غذايي در دهه سال 1930 معرفي شدند و طراحي آنها در دهه 1960 با بهبود هندسه صفحات، مواد مورد استفاده در ساخت صفحات و مواد مقاوم تر جهت واشر، باعث شد تا موارد کاربرد آن گسترش یابد. اين گونه مبدلها قادر به ایجاد سطح انتقال حرارت در محدوده بسیار وسیع می باشند، لذا در كاربردهاي انتقال گرمايي مايع-مايع يا مايع-بخار در فشار كم مي توانند جايگزين مبدل هاي حرارتي پوسته لوله اي شوند. از مزاياي اين گونه مبدلها مي توان به موار ذيل اشاره نمود:

سطح انتقال گرما به سادگي در دسترس است و با تغيير دادن تعداد صفحات مي توان نسبت به تغيير فرآيند اقدام نمود.

انتقال گرما به سادگی و با راندمان بالا انجام مي شود ضرايب انتقال گرما بدليل آشفتگي زياد و قطر هيدروليكي كوچك، بسيار بالا می باشد.

صفحات بسيار فشرده هستند و عملاً فضاي بسيار كمتري را از ديگر انواع مبدل حرارتي اشغال مي كنند.

در حالت خرابي يا ايجاد مشكل تنها با باز و بسته كردن پيچ و مهره مي توان نسبت به سرويس اين گونه مبدلها اقدام نمود. ضمناَ نصب و راه اندازی بسيار سريع در اين سيستم دليل جايگزيني با مبدلهای حرارتی پوسته و لوله مي باشد. بيش از دو سيال مي توانند در يك مبدل جريان يابند.

 • صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي
 • صنايع آب و فاضلاب
 • صنايع غذايي و دارویی
 • صنايع شيميايي و معدني
 • صنايع بهداشتی و دارو یي
 • صنایع تاسیسات نیروگاهی و ساختمانی

دانلود پرسشنامه فارسی مبدل حرارتی پوسته ولوله

دانلود پرسشنامه انگلیسی مبدل حرارتی پوسته ولوله

دانلود پرسشنامه فارسی مبدل حرارتی صفحه ای

دانلود پرسشنامه انگلیسی مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل حرارتیمبدل حرارتی

كريستاليزاسيون مرحله اصلي در تكنولوژي توليد محصولات معدني، شيميايي و غذايي می باشد. از كريستاليزاتور جهت تشكيل بلورهاي كريستال از شربت تغلیظ شده، استفاده مي شود. در اين راستا شركت توربين دار با تكيه بر تخصص داخلي و خريد دانش فني از شركتهاي معتبر اروپائي و با در دست داشتن تكنولوژي به روز و پيشرفته، اقدام به طراحي و توليد انواع كريستاليزاتور نموده است.

به طور معمول كريستاليزاتورها در شرايط خلاء بكار رفته و در اكثر موارد همواره همزندار مي باشند. كريستاليزاتورها در دو نوع مداوم و غير مداوم مورد استفاده قرار مي گيرند. سيستمVacuum Pan ، سيستم Cooling Crystallizer كريستاليزاتورVKT كه براي اولين بار در ايران در اين شركت ساخته شده است وسيله اصلي توليد كريستال از محلول غليظ مي باشد.

از جمله مزاياي سيستم فوق مي توان به موارد ذيل اشاره نمود :

 • امكان توليد با ظرفيت بالا و دانه بندي كريستال يك شكل
 • انجام عمل كريستاليزاسيون در مقياس وسيع بطور مداوم
 • به حداقل رساندن تعميرات و هزينه پروسه
 • صرفه جويي در مصرف انرژي و كاهش بخار و پائين آوردن هزينه تمام شده
 • كف دو تيغي براي شروع به كار با حجم كم و گردش و توزيع بهتر ماسكوئيت
 • امكان افزايش طبقات جهت افزايش توليد
 • امکان نصب در خارج فضای کارخانه

از ديگر سيستم هاي كريستاليزاسيون ساخته شده در شركت توربين دار مي توان به موارد ذيل اشاره نمود :

 • سيستم گردش طبيعي ( Natural circulation )
 • سيستم گردش اجباري ( Forced circulation )

از سيستم هاي فوق در جهت توليد كريستال هاي مواد شيميايي‌، نمك و مواد معدني استفاده شده و جهت استفاده بهينه از مصرف انرژي در يك يا چند مرحله ساخته مي شود .

موارد استفاده:

 • صنايع غذايي(قند و شکر و نمک)
 • صنايع شيميايي ومعدنی
 • صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي
 • صنايع دارويي

دانلود پرسشنامه فارسی

دانلود پرسشنامه انگلیسی

 كريستاليزاتور

 كريستاليزاتور

اواپراتور (Evaporation )

 اواپراتورها معمولاً برای تغلیظ مایعات استفاده می شوند. در بسیاری از موارد نیز از اواپراتور برای افزایش محتوی جامد مایع قبل از خشک کن استفاده می شود. اواپراتور یک روش اقتصادی جهت حذف رطوبت می باشد. با توجه به تعداد مراحلی که برای اواپراتور در نظر گرفته می شود میزان تبخیر انجام شده به واحد مقدار انرژی مورد نیاز متفاوت خواهد بود. اواپراتورها شامل یک مبدل حرارتی می باشد که می تواند به دو صورت پوسته-لوله یا صفحه ای باشد که خوراک مایع اواپراتور با استفاده از بخار یا گاز داغ در مبدل حرارتی گرم می شود. عمل تبخیر معمولاً در فشار اتمسفری یا خلاء اتفاق می افتد که در شرایط خلاء از نظر بازدهی انرژی بهتر می باشد. همچنین می توان اطمینان حاصل کرد که مایع بیش از اندازه داغ نمی شود.

امروزه انواع بيشماري از اواپراتورها نظیر؛ اواپراتور فیلم نازک، فيلم ريزشي و فيلم بالا روند، فلاش و اواپراتور گردش اجباری در صنايع مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد. اواپراتورهای این شرکت با توجه به نوع مواد و ظرفیتها طبق استانداردها، طراحی و ساخته می شود.

 اواپراتور لایه نازک (Thin Film Evaporator)

 از اواپراتور لایه نازک جهت جداسازی مخلوط مایع با نقطه جوشهای متفاوت و همچنین جهت تغلیظ مایع استفاده می شود. در این نوع اواپراتور، خوراک مایع روی دیواره گرم شده اواپراتور جهت تشکیل یک لایه یکنواخت نازک توزیع می شود. مواد فرار یا با نقطه جوش پایین تر ابتدا تبخیر می شوند و به خارج از اواپراتور منتقل می شوند درحالیکه مواد با نقطه جوش بالاتر به پایین برج منتقل می شود. بخارات بطور جداگانه در کندانسور جمع می شود. با توجه به ماهیت ماده و شرایط خوراک طراحی های متفاوتی برای اواپراتور صورت می پذیرد.

 اواپراتور فیلم ریزشی (Falling Film Evaporator)

 اواپراتور فیلم ریزشی یک تجهیز صنعتی است که برای تغلیظ محلولها، مخصوصاً مواد حساس به حرارت استفاده می شود. در اواپراتور فیلم ریزشی، مایع معمولاً از بالای اواپراتور وارد می شود و بین لوله های گرمایشی پخش می شود. مایع به سمت پایین جاری می شود تا به دمای جوش برسد و بطور جزئی تبخیر می شود. در این نوع اواپراتور بخار گرمایش و خوراک هر دو بطور موازی به سمت پایین جاری می شود و جداسازی محلول تغلیظ شده و بخار در بخش پایینی اواپراتور اتفاق می افتد. اواپراتور فیلم ریزشی برای اختلاف دمای بسیار پایین بین خوراک و ماده گرمایشی (اختلاف دما بین 3 تا 8 درجه سانتیگراد) بسیار مناسب می باشد که این موضوع استفاده از آن را برای موادی که نسبت به حرارت بسیار حساس می باشد، مناسب می کند.

 اواپراتور چرخش اجباری (Forced Circulation Evaporator)

 اواپراتور چرخش اجباری برای مایعی مناسب می باشد که در حین تغلیظ تمایل به کریستاله شدن دارد. این نوع اواپراتور، صرفنظر از سرعت تبخیر یا بار حرارتی، مایع از میان مبدل حرارتی پمپاژ می شود و با مقدار پایینی از تبخیر که در هر بار عبور اتفاق می افتد برای گسترة وسیعی از مواد مناسب می باشد. این سیستم ساده ترین سیستم جهت آنالیز می باشد و بخشهای تبادل حرارت، جداسازی بخار-مایع، و کریستالیزاسیون به راحتی در آن جدا می شود.

 اواپراتور صفحه اي(Plate Evaporator)

 اين نوع اواپراتور مشابه مبدل هاي حرارتي صفحه اي بوده و در آن از شكل و آرايش خاصي از صفحات استفاده
مي شود. در اين گونه اواپراتورها انتقال حرارت به راحتي و با راندمان بالا انجام مي شود. سطح انتقال گرما به سادگي در دسترس است و با تغيير دادن تعداد صفحات مي توان نسبت به تغيير فرآيند يا تغيير ميزان انتقال حرارت اقدام نمود. تنها محدودیت آن در مورد موادی است که در طول تبخیر در مایع کریستال تشکیل می شود.

 موارد استفاده:

 • صنايع معدنی
 • صنايع آب و فاضلاب
 • صنايع غذايي
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

 

 دانلود پرسشنامه انگلیسی